14
11

Wybór wina

Dobór wina świata sklep, może wydawać nam się dosyć łatwy, ponieważ zazwyczaj menu to najwyżej kilkanaście-kilkadziesiąt etykiet. Zakupy w winnicy z pomocą winiarza także nie powinny nieść dużo dolegliwości. Schody rozpoczynają się, kiedy odwiedzamy sklep z winem, lub wine bar, gdzie wybieramy spośród paruset butelek. Roczniki, szczepy, lub typy beczki mogą stanowić wyzwanie, natomiast kiedy dołączymy do tego też style winiarskie lub nietanią klasykę, świat fermentowanego soku z gron może nam się wydać tajemnicą niewątpliwą.

Wedle odcienia

Niezwykle dobry przy doborze win jest klasyczny podział, wsparty na odcieniu. Jest prosty do zidentyfikowania, przy czym pokazuje nie jedynie rozbieżności w barwie. Również rozbieżności w charakterze wrażeń aromatycznych oraz smakowych i gdy odpowiednio się sprawdzają. Oraz tak wina świata sklep czerwone są pełniejsze w smaku, niezwykle cierpkie o charakterze właściwie owocowym. Jednak wina białe są przeważnie niezwykle delikatne, kwasowe, aromatyczne oraz kwiatowe. Wina różowe sytuują się między. Są lżejsze od czerwonych, niezwykle cierpkie od białych jednak także delikatnie oraz owocowe.

Wino na podarunek — słodkie lub wytrawne ?

Dosyć ciężkie zapytanie, jednak choćby nie znając upodobań obdarowanego, można z tego wybrnąć. Jeśli decydujemy się na wino słodkie, winno być to wino znane, niesłodzone sztucznie oraz odpowiednio rozpoznawalne. Takim trunkiem będzie na przykład francuski Sauternes, portugalskie Porto, hiszpańskie Sherry, szacowny Tokaj czy Eiswein – wino wynikające ze zamrożonych, zbieranych w zimie w dobrej temperaturze gron. Jeżeli na podarunek wybieramy wino wytrawne, niech będzie „łatwiejsze” w odbiorze, o małej kwaśności, o dużej przewadze nut owocowych nad mineralnymi czy tanicznymi.