Każdy rolnik wie jak ważny jest sposób składowania bel siana, przekładający się na ich jakość. By zabezpieczyć je przed zagrożeniem gnicia i promieniami słońca, warto stosować dedykowane do nich specjalistyczne rozwiązania. Poniżej przedstawiamy najchętniej wybierane i warte polecenia sposoby na okrycie bel słomy i siana.
Przechowywanie i osłanianie bel
Rolnicy w różny sposób zabezpieczają bele z plonami. Niektórzy przechowują je w osobnych pomieszczeniach, budynkach, pod wiatami lub składują na paletach. Niestety, ale w każdym z tych miejsc mogą panować warunki niesprzyjające przechowywaniu plonów. Szczególnie groźna jest nadmierna wilgoć oraz brak świeżego powietrza, a także dostęp dzikich zwierząt.
Nadmiar wilgoci może doprowadzić do gnicia oraz powoli, lecz systematycznie obniżać jakość i zawartość składników odżywczych w sianie. By się przed tym uchronić, należy odpowiednio zabezpieczyć bele.
Polecane rozwiązania
Najważniejsze jest okrycie bel specjalnymi plandekami lub foliami. Zaletą takich rozwiązań jest ochrona słomy przed oddziaływaniem słońca, wiatru i wilgoci. Niestety, ale słoma wciąż jest narażona na różne obrażenia typu mechanicznego oraz dostęp zwierząt.
Lepiej od folii wypadają flizy wykonane z agrowłókniny, tworzące optymalne warunki do przechowywania. Są wytrzymałe, niemożliwe do zdarcia i niewrażliwe na światło. Są też odporne na wilgoć i opady atmosferyczne. Ułatwiają spływanie wody, dzięki czemu zachowują siano w stanie suchym przez cały czas.
Siatka rolnicza z agrowłókniny ma też właściwości termoizolujące. Dzięki temu będzie zabezpieczać bele przed mrozami oraz wysokimi temperaturami. Z uwagi na jakość plonów istotna jest także zdolność fliz do aktywnego wentylowania – transportowania powietrza do wnętrza i na zewnątrz. Dzięki temu procesy gnilne nie będą zagrażać Twoim plonom.