17
10

leczenie uzależnień młodzieży

Nastoletni okres jest czasem, w którym osoby młode dosyć odważnie eksperymentują ze środkami odurzającymi różnego rodzaju. Nałogi, z którymi się zmagają, wyróżniają się jednak całkiem inną specyfiką niż uzależnienia dorosłych osób. Wywierają przede wszystkim znacznie głębszy wpływ na psychikę, mogąc prowadzić do depresyjnych zaburzeń, a nawet do samobójczych prób. Osoby, które zajmują się na co dzień pomocą jaką jest leczenie uzależnień młodzieży potrafią bez żadnego kłopotu rozpoznać nałóg u młodej osoby. Co więcej wiedzą, czym się kierować przy wyborze konkretnego programu leczenia uzależnień.

Leczenie uzależnień młodzieży wymaga całkiem innego podejścia niż w przypadku dorosłych osób. Ta odrębność związana jest przede wszystkim z faktem, że dorośli ponoszą stu procentową odpowiedzialność za swoje czyny oraz decyzje. Z kolei w przypadku osób małoletnich jest to kwestia bardziej zawiła. Odwyk dla młodzieży się rządzi nieco innymi prawami. Jego cel jednak jest taki sam. Osobie uzależnionej niesie pomoc w powrocie do normalnego oraz zdrowego funkcjonowania.

W przypadku uzależnienia od narkotyków oraz alkoholu w pierwszej kolejności musi zostać przeprowadzona detoksykacja. Pozwala ona na wyeliminowanie dolegliwości, które są konsekwencją przyjmowania długotrwałego środków psychoaktywnych. Bezpośrednio po odtruciu jest możliwa terapia, która jest formą podstawową leczenia znacznej większości nałogów. Niezmiernie ważną częścią odwyku dla młodzieży jest tak zwana readaptacja społeczna.