23
33

Kształtki hydrauliczne z żeliwa 

Instalatorzy i wykonawcy układów hydraulicznych dobrze wiedzą jak istotny wpływ na bezpieczeństwo mają zastosowanie kształtki. Wśród najchętniej wykorzystywanych znajdują się kształtki żeliwne, odznaczające się wysoką wytrzymałością termiczną, mechaniczną oraz chemiczną. Poniżej przybliżamy ich temat oraz wskazujemy na korzyści płynące z ich zastosowania.

Kształtki żeliwne – rodzaje i funkcje 

Do najchętniej stosowanych kształtek należy kolanka, wśród których występuje kilka odmian. Kolanko typu Q jest załamane pod kątem 90 stopni. Kolanka stopniowe N stosowane są w celu zmiany kierunku spływu wody. 

Zwężki to redukcje wykorzystywane w łączeniu rur o odmiennej średnicy. Redukcje mają dodatkowo działanie uszczelniające i zabezpieczają miejsca połączeń przed ubytkami energii. 

Króćce to podłączenia dedykowane do miejsc, w których rura dochodzi do armatury. Armatura przemysłowa jest szczególnie wymagająca, dlatego warto w jej planowaniu i realizacji wykorzystywać wyłącznie kształtki żeliwne. 

Oprócz powyższych, wśród kształtek żeliwnych znajdziesz także łuki, trójniki, czwórniki, kołnierze, kształtki kielichowe, skręcane i wciskane. 

Zastosowanie kształtek żeliwnych 

Kształtki są wykorzystywane w szeroko pojmowanej hydraulice. Korzysta się z nich w układach transportujących wodę przemysłową jak i pitną. Dzięki ich wysokiej odporności na oddziaływania mechaniczne i chemiczne, mogą być stosowane w szczególnie wymagających warunkach. Są niewrażliwe na wysoką i niską temperaturę, intensywną wilgoć oraz na długotrwały nacisk sił fizycznych. Dlatego kształtki żeliwne stosowane są w układach zabudowanych oraz wprowadzanych do gruntu.