17
10

Jakie błędy popełniają najczęściej początkujący kierowcy?

Jako instruktor jazdy widzę, że wielu początkujących kierowców popełnia błędy, a najczęstsze z nich to:

 

– Niewłączanie kierunkowskazów z odpowiednim wyprzedzeniem, aby inne osoby mogły na Ciebie zareagować. Jeśli twój kierunkowskaz jest jeszcze włączony, gdy jesteś w miejscu, w którym musisz skręcić, to jest już za późno, aby ktoś za tobą mógł zareagować i uniknąć uderzenia w ciebie.

 

– Brak sygnalizacji (to jest trochę bardziej skomplikowane – są sytuacje, w których nie trzeba sygnalizować). Na przykład, jeśli inne samochody ustawiają się obok siebie na sąsiednim pasie, to przejeżdżanie po lewej stronie może być niewygodne i niebezpieczne, w takim przypadku po prostu przejeżdżają sobie prawym pasem. Również, jeśli na drodze znajduje się przeszkoda, która uniemożliwia sygnalizację, to nie ma sensu jej sygnalizować. W każdej z tych sytuacji szczególnie ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ nie wiadomo, co nadchodzi przed nami i jakie rzeczy mogą się dziać wokół nas.

 

– Nie zwracanie uwagi na oznaczenia pasów ruchu. Jest to również błąd, który popełniają niektórzy bardziej doświadczeni kierowcy, ponieważ zapominają o tym, jak to jest być nowym na drodze. Możesz wpaść w duże kłopoty z tym jednym!