18
9

Czym różnią się sensory w myszkach komputerowych?

Trzy czujniki spotykane obecnie w myszach komputerowych to optyczny, laserowy i niedawno opracowany czujnik IR (podczerwieni). Każdy z nich jest przydatny z różnych powodów, w zależności od potrzeb użytkownika.

 

Najstarszą metodą stosowaną w myszach komputerowych jest czujnik optyczny. Czujnik optyczny wykorzystuje światło LED i odbiornik fotoelektryczny do śledzenia ruchu i przekładania go na instrukcje dla komputera. Główną zaletą myszy optycznej jest to, że jest ona niezwykle tania w produkcji – pojedyncza dioda LED może być użyta jako zamiennik kilku droższych komponentów, co sprawia, że elektronika myszy jest ogólnie znacznie tańsza.

 

Największą wadą myszy optycznej jest to, że nie jest tak dokładna i czuła jak jej odpowiedniki – generalnie wolniej reaguje na ruch i wolno porusza się po pewnych rodzajach powierzchni. Na przykład nie można używać myszy optycznej do rysowania po powierzchni takiej jak papier – śledzenie będzie zbyt wolne, aby nadążyć za ręką. Ponadto czujniki optyczne są bardzo wrażliwe na oświetlenie – na przykład może się okazać, że mysz przestaje reagować po wejściu do ciemnego pomieszczenia po całodziennej pracy w jasnym świetle słonecznym. Tę ostatnią wadę można jednak wyeliminować, kupując wysokiej jakości mysz optyczną wyposażoną w regulowaną diodę LED na spodzie.