15
13

Czym jest sklep socjalny?

Sklep społecznościowy to miejsce, w którym możesz kupić przydatne rzeczy dla siebie i swojego domu od ludzi z Twojego otoczenia. Sklepy społecznościowe ułatwiają nawiązywanie kontaktów z osobami z Twojej społeczności, które sprzedają przedmioty, których chcesz lub potrzebujesz, a także są świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na rzeczach nowych lub delikatnie używanych. Sklep społecznościowy może być miejscem fizycznym, jak pchli targ czy sklep z używanymi rzeczami, ale może też być miejscem online, jak strona internetowa, na której ludzie mogą wystawiać na sprzedaż rzeczy, których już nie chcą.

 

Sklep społeczny to miejsce, w którym ludzie mogą się spotykać i dzielić swoimi umiejętnościami, wiedzą i dobrami pod jednym dachem – a dochód z tego przeznaczony jest na cel, który jest bliski ich sercom. Jest to miejsce, w którym społeczność może się zebrać, pracować nad sensownymi projektami i nauczyć się czegoś nowego.

 

Idea sklepu społecznego narodziła się w Europie podczas II wojny światowej, kiedy to ludzie potrzebowali ubrań i innych rzeczy ze względu na wojenne racje żywnościowe. Ludzie otworzyli swoje domy jako przestrzeń dla innych, aby sprzedać rzeczy, których już nie potrzebują i zarobić trochę dodatkowych pieniędzy ze sprzedaży. Tradycja ta jest kontynuowana w całej Europie i została przeniesiona do Stanów Zjednoczonych, gdzie powstało wiele udanych sklepów, takich jak Beacon Social w Nowym Jorku czy Altruette w San Francisco.

Sklep społeczny jest zazwyczaj prowadzony przez wolontariuszy, którzy są pasjonatami sprawy, która się za nim kryje. Mogą to być lokalni mieszkańcy, którzy chcą się odwdzięczyć swojej społeczności lub pracownicy organizacji, która wykorzystuje przestrzeń do własnych celów, takich jak uczenie lokalnych dzieci, jak gotować zdrowe posiłki lub naprawianie rowerów dla dzieci, które nie mają dostępu do transportu. Jeśli interesuje Cię taka tematyka, to wejdź na talkword.pl.