13
10

Czym jest retinol i jak może wpłynąć na zdrowie naszej skóry?

Retinol jest pochodną witaminy A. Jest to forma witaminy A, która może być stosowana miejscowo na skórę lub przyjmowana w formie tabletek. Retinol wspomaga produkcję kolagenu, który jest niezbędnym składnikiem struktury naszej skóry.

Wykazano, że retinol poprawia stan skóry trądzikowej i zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek, a także zwiększa grubość i elastyczność skóry.

Retinol musi zostać przekształcony przez organizm w kwas retinowy, aby mógł wywierać swoje działanie na skórę. Nasz organizm naturalnie produkuje kwas retinowy, ale wraz z wiekiem lub w przypadku niewłaściwego odżywiania się, może stać się mniej wydajny w produkcji tego ważnego związku.

Retinol można znaleźć w wielu produktach dostępnych bez recepty (OTC) np. pod adresem https://drogeriapigment.pl/739-retinol, w tym w produktach oczyszczających, nawilżających i serum, ale należy stosować go z ostrożnością, ponieważ może powodować podrażnienia, jeśli jest stosowany nieprawidłowo. 

Kiedy lepiej nie stosować retinolu

Jeśli masz wrażliwą skórę, podczas stosowania produktów z retinolem może wystąpić zaczerwienienie lub podrażnienie. Dzieje się tak, ponieważ układ odpornościowy Twojego organizmu rozpoznaje retinol jako substancję obcą i próbuje się jej pozbyć, tworząc stan zapalny na powierzchni skóry. Jeśli tak się stanie, natychmiast przerwij stosowanie produktu i porozmawiaj z lekarzem o alternatywnych metodach leczenia trądziku lub problemów związanych ze starzeniem się skóry, które mogą nie powodować zaczerwienienia.