22
12

Czym jest menedżer haseł? Jaki wybrać?

Hasła są złem koniecznym w erze cyfrowej; chronią Twoje informacje przed wścibskimi oczami i niechcianymi wtargnięciami, ale mogą być trudne do zapamiętania, a jeszcze trudniejsze do śledzenia. Zamiast próbować utrzymać dziesiątki haseł w ryzach, możesz skorzystać z menedżera haseł, który jest zasadniczo oprogramowaniem pełniącym rolę pośrednika między Tobą a każdym hasłem, które kiedykolwiek miało znaczenie w Twoim życiu. Jak to działa? Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możesz zapisać wszystkie swoje hasła w bazie danych, do której tylko Ty masz dostęp. Będziesz musiał zapamiętać tylko jedno hasło główne – to, które pozwoli Ci odblokować bazę danych – i za każdym razem, gdy będziesz chciał się zalogować do czegoś nowego lub odzyskać stare hasło, wystarczy kilka kliknięć.

 

Dobrym pomysłem jest posiadanie różnych haseł do każdego z wielu kont, ponieważ jeśli jedno z nich zostanie zhakowane, łatwiej będzie zapewnić bezpieczeństwo pozostałym. Pamiętanie tych wszystkich haseł może być jednak trudne, zwłaszcza jeśli używasz ich tylko raz na jakiś czas. Aby rozwiązać ten problem, możesz skorzystać z narzędzia do zarządzania hasłami.

 

Korzystanie z menedżera haseł oznacza, że będziesz musiał pamiętać tylko jedno hasło: to, które zaloguje Cię do menedżera haseł. To hasło główne odblokuje całe Twoje cyfrowe życie, dzięki czemu nie będziesz musiał zapamiętywać dziesiątek haseł ani zapisywać ich w miejscu, w którym każdy mógłby je znaleźć. A jeśli ktoś zgadnie lub ukradnie to jedno hasło, nie będzie miał dostępu do żadnego z Twoich innych kont, ponieważ sposób działania menedżera haseł jest bardzo prosty.

 

Menedżery haseł to narzędzia, które bezpiecznie przechowują hasła każdego użytkownika w zaszyfrowanej bazie danych. Zazwyczaj synchronizują wszystkie informacje z różnych kont i wypełniają je podczas odwiedzania stron na komputerze lub smartfonie. Następnie generują i przechowują dla Ciebie losowe hasła, które są unikalne dla każdej witryny i bardzo trudne do odgadnięcia przez programy komputerowe. Menedżery haseł oferują również szereg innych funkcji, takich jak możliwość generowania losowych liter, cyfr, a nawet fraz; możliwość ustawienia hasła głównego; możliwość wygenerowania jednego hasła głównego, z którym będą powiązane wszystkie inne Twoje hasła; opcja autouzupełniania formularzy – krótko mówiąc, sprawiają, że zarządzanie hasłami jest znacznie łatwiejsze!

 

Sposób działania menedżera haseł

Sposób działania jest dość prosty: kiedy zaczynasz korzystać z nowej strony internetowej lub usługi, strona poprosi o nazwę użytkownika i hasło jak zwykle. To, czego nie widzisz, to fakt, że oprócz wysłania tych poświadczeń do serwera witryny (komputera, który śledzi, jakie konta istnieją w jego systemie), witryna wysyła prośbę o „hasło jednorazowe” (lub OTP) z menedżera haseł, jak również. OTP to specjalny kod generowany przez menedżera haseł.

 

Zalety posiadania menedżera haseł

Zalety nie dotyczą tylko zapamiętywania haseł. Programy do zarządzania hasłami mogą automatycznie tworzyć dla Ciebie silne hasła, szyfrując długie ciągi znaków za pomocą haseł opartych na znakach lub używając losowo wygenerowanych ciągów znaków i liczb. Pozwalają one również na zmianę haseł w przypadku naruszenia bezpieczeństwa, gdy ktoś wykradł informacje z Twoich kont. Być może nawet nie wiedziałbyś o takim naruszeniu, gdyby nie powiadomienie od menedżera haseł, który zawsze pilnuje wszystkiego za Ciebie. Więcej wiadomości IT znajdziesz na computerable.pl.